Piekarnia-Cukiernia Konkol | Tłusty czwartek
17646
post-template-default,single,single-post,postid-17646,single-format-gallery,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-7.6.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.6.2,vc_responsive
 

Tłusty czwartek

27 sty Tłusty czwartek

Na Tłusty Czwartek przygotowywać będziemy:

Faworki Więcej
Pączki klasyczne Więcej
Pączki z adwokatem Więcej
Pączki z nadzieniem czekoladowym Więcej
Pączki serduszko z nadzieniem malinowym Więcej
Ciastka duńskie Więcej
Pączki klasyczne na wagę Więcej
Pączki z adwokatem na wagę Więcej

O tradycji Tłustego Czwartku:

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. Może wypaść pomiędzy 30 stycznia a 4 marca.

Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Źródło: Wikipedia (29-01-2016)

Brak komentarzy

Wyślij komentarz